Téměř každý vztah zažije několik větších hádek, a pokud nedojde k pořádnému usmíření, rány se nikdy plně nezahojí, načež bude vztah směřovat k pozvolnému rozpadu. Jak se správně usmířit, a co nedělat?
Nejprve zhodnoťte důvod hádky.
Než započnete usmiřovací proces, je potřeba zhodnotit, proč jste se pohádali, a kdo hádku inicioval. Chyba většinou není jen na jedné straně, jelikož se jedná o akci, která vyvolává reakci. Pokud jste však řekli, či udělali něco, co nebylo zrovna správné, je vhodné se omluvit, a počkat, zda se partner omluví také, a vezme svoji část viny na sebe. Až poté bude čas diskutovat o tom, co hádku vyvolalo.
Nejprve se uklidněte
Chodit se omluvit naštvaný nemá cenu, jelikož by se omluva mohla zvrtnou v další hádku, pokud ji partner nepřijme tak, jak jste právě čekali. Dopřejte si čas, vše si promyslete, případně se poraďte i s někým blízkým. Nevyzrazujte však detaily, které by mohly být nepříjemné vašemu partnerovi.
Jak formulovat omluvu
Omluva by nikdy neměla obsahovat slovo ALE. „Promiň, ale…“ zkrátka není omluva, jen skrytá výčitka, či popírání viny. Ideální je začít slovy: „Mrzí mě, že jsem se choval(a) tak, či tak, a omlouvám se za to, co jsem řekl(a). Chci si o všem rozumně promluvit, a vyslechnout i tvůj názor a pohled na věc.“ Poté v klidu partnerovi vysvětlete své chování, přičemž jej z ničeho neobviňujte, pouze se pokuste tlumočit své pocity tak, aby jim mohl porozumět, a na to nechejte mluvit i jeho. Vnímejte a poslouchejte, co vám říká, a pokuste se na celý problém podívat jeho očima.
Vyřešte to jednou pro vždy
Nikdy nezametejte problémy pod koberec, jelikož se objeví v tu nejméně vhodnou chvíli. Nejde pouze o to, vyříkat si to s partnerem, ale najít v srdci odpuštění pro sebe i jeho, a celý problém v sobě vyřešit tak, aby již v budoucnu nehrál ve vašem vztahu žádnou roli.