Americká hypotéka je dnes produktem řady bankovních, ale i nebankovních společností. Určitě si vás získá svými benevolentnějšími podmínkami oproti hypotéce na bydlení. Je ale skutečně tak výhodná, jak se mnozí domnívají? Prvně je zapotřebí říci, že se nejedná o hypotéku v pravém slova smyslu. Spíše bychom jí nazvali dlouhodobým spotřebitelským úvěrem, který má však některé prvky totožné s běžnou hypotékou na bydlení. Pokud už se o ní začneme zajímat, měli bychom dobře zvážit, na co vlastně peníze z ní chceme skutečně využít. Jedná se o neúčelový úvěr, tudíž je možné peníze čerpat na cokoliv. V případě realizace vlastního bydlení se ale v tomto ohledu oplatí co možná největší opatrnost.
Úroková sazba u hypotečního úvěru na bydlení se aktuálně pohybuje kolem 5%, což je historicky nejvíce od začátku nového tisíciletí. Tato skutečnost je následkem stále se zvyšující inflace a snahy České národní banky její strmý růst alespoň částečně regulovat. Z dlouhodobého hlediska se však předpokládá, že bude i nadále strmě stoupat. Americká hypotéka nabízí v současnosti ještě vyšší úrokovou sazbu, pro financování vlastního bydlení je tedy krajně nevýhodná. Může být však využita za předpokladu, že vám stavební firma nabídne úsporu v případě platby na ruku.
V poslední době se s americkými hypotékami můžeme čím dál častěji setkat ve spojitosti s nebankovními společnostmi. Ty jsou však zpravidla určeny spíše pro rizikové žadatele, kterým banky odmítly půjčit. Jednou z možností je například americká hypotéka bez dokládání příjmů. Jak už z názvu vyplývá, žadatel o úvěr není povinen bance dokládat výši svých pravidelných měsíčních příjmů. Přitom právě jejich výše je pro bankovní instituce při schvalování úvěru podstatná. V případě, že by příjmy nepokryly základní potřeby a zároveň i splátky hypotéky, banka přistoupí k zamítnutí.