Jistě jste někdy zažili pomalé připojení k internetu. Zajisté víte, jak nízká přenosová rychlost dokáže být nepříjemná. Za předpokladu, že jste připojeni k internetu přes bezdrátovou síť WiFi, není nutné hned panikařit. Z velké pravděpodobnosti se jedná o problém, který lze naštěstí velmi rychle a snadno vyřešit. Nemusíte mít ani příliš velké znalosti v oblasti problematiky bezdrátových technologií. S těmito tipy si poradíte raz dva!
Vypnout a zapnout
Jestliže znáte populární seriál zvaný „The IT Crowd“, pak jste museli slyšet o legendární hlášce: „Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?“. Pouhý restart dokáže udělat zázraky. Restartujte svůj počítač a router.
Zavřít vše, co bere rychlost
Pomalé internetové připojení může být způsobeno tím, že máte současně otevřeno až příliš aplikací, jenž mohou volně stahovat a nahrávat data, aniž byste si toho byli vědomi. Typickým příkladem jsou aktualizace operačního systému. Z bezpečnostních důvodu není vhodné vypínat funkci aktualizací, ale jelikož běžně jde o velká data, pokuste se jejich stahování alespoň pozastavit do té doby, než budete s důležitou prací hotovi.
Totéž platí i o záložkách otevřených ve webových prohlížečích. Na spoustě webových stránek jsou reklamy, které berou pohotovost připojení. Pokud máte otevřeno velké množství záložek, elementy na všech stránkách vás mohou pěkně omezit.
Pozice routeru
Někdy pomůže, když se prostě přesunete se zařízením blíže k routeru. Zvýší se tím signál. Zvažte také alternativu přemístění tohoto zařízení do vyšší polohy (například na vysokou skříň). Zvýší se tím pokrytí signálu v pokoji, v bytě a třeba i v domě. Pamatujte také na to, že tento signál může být rušen či blokován různými zdroji. Vyvarujte se přenesení routeru poblíž mikrovlnné trouby nebo televize, neboť tato zařízení emitují signály, co mohou negovat ten z routeru.
Poloha antén
Má-li váš router anténky, neuškodí si pohrát s jejich polohou. Hýbejte s nimi, dokud nebudete mít pocit, že se rychlost zvýšila.
Změna pásma
Toto východisko je sice uživatelsky náročnější, ale teoreticky má větší šanci na úspěch. Ve vaší přítomnosti se zmítá hromada signálu o různých pásmech. Vaši sousedé mohou využívat stejné pásmo signálu jako využíváte vy, a tím mohou značně narušovat tok dat. Signály se tím ruší a překrývají. V administraci routeru postačí přepnout na jiné pásmo. Existuje spousta nástrojů, jak zjistit, které pásmo je volné, a na kterém lze v klidu být. Svou změnu uložte a zavřete.
Aktualizace ovladače
Výrobci bezdrátových karet neustále vydávají nové verze ovladačů, které zpřístupňují funkce těchto karet. Technologie se neustále vyvíjí, a novinky přidávají. Automatické aktualizace by měly nainstalovat nejnovější verzi softwaru pro síťovou kartu, nicméně nastane situace, kdy si to musíte udělat sami. Tento software najdete na stránkách výrobce. Pouvažujte také nad upgradnutím softwaru routeru.
Nový router
Když všechny možnosti selžou, kontaktujte poskytovatele internetového připojení a kupte si nový router.