S klesajícími teplotami automaticky dbáme na oblečení, ale často zapomínáme na naši pleť. Její špatná nebo nedostatečná péče o sobě dává vědět v podobě začervenání, pálením nebo suchou kůží citlivou na sebemenší dotyk.
Svrchní část kůže zdravého člověka obsahuje až 20 % vody, kterou zadržuje tuková vrstva. V případě, že obsah vody klesne pod hranice 10 %, stane se pokožka hrubou a objevují se suché šupinky. Takto narušená pokožka rychle ztrácí svou elasticitu a následně praská. Kůže už od pohledu vypadá nezdravě a poškozeně. V zimním období, kdy je přirozený ochranný kožní film oslaben nedostatkem přirozené vlhkosti ve vzduchu, je pleť zranitelnější a náchylnější na nepříjemné projevy.
Základem péče o pleť je její mazání. V tomto, pro pleť náročnějším období, je lépe zvolit kosmetiku s mastnější texturou a obsahem glycerinu, které mají pro kůži regenerační a zvláčňující efekt. Vyhnout bychom se měli krémům s parabeny, lanolínem a parfemovaným. Pokud ve složkách krémů nevyznáme, je nejlepší zajít do lékárny pro kosmetiku určenou pro atopickou kosmetiku. Ta obsahuje všechny potřebné složky a vynechává ty, které jsou pro kůži nepříznivé.
Samozřejmě nesmíme zapomínat na čepici či čelenku, šálu a rukavice. Obličej si neomývejte krátce před odchodem z teplého bytu, nejlépe je vyčkat alespoň dvacet minut. Tím předejdeme zarudnutí obličeje a dalším problémům.
Zapomínat bychom rozhodně neměli na ochranu před sluncem. Zejména pokud se chystáme na hory, kde je krém s SPF 50 nebo alespoň SPF 30 nutností. Pleť je nutné ošetřit i pokud je slunce schované za mraky, sluneční paprsky procházejí mraky a odrážejí se od sněhu. Na ochranu před sluncem bychom neměli zapomínat ani v nižších polohách.
Namáhavou částí obličeje jsou rty, jejích kůže je opravdu velmi jemná. Olizováním rtů není k jejich prospěchu, ale naopak je více vysuší. Ke zvláčnění rtů použijme kvalitní balzám na rty určený pro zimní období, který zároveň obsahuje i UV ochranu.